Wyglądają jak ciemne plamki, piegi lub brodawki. Niektóre lepiej usunąć, by nie zagrażały zdrowiu.
Nie ma znaczenia, czy skóra jest wręcz usiana przebarwieniami, czy masz zaledwie kilka pieprzyków. Wystarczy, że jeden zacznie się zmieniać, by z niego mógł rozwinąć się nowotwór. Podejrzane jest każde znamię, które do tej pory miało jednolity kolor i równy brzeg, było idealnie owalne i symetryczne a teraz :
– stało się nieregularne lub też wyraźnie rozrasta się w jedna stronę
– ma nierówna postrzępiona krawędź
– zyskało nowe odcienie ( jest prawie czarne, szaroniebieskie, białe, mleczno czerwone) lub przypomina wielokolorową plamę
– powiększyło się przekraczając 5 mm
– uwypukla się bądź utworzyły się na nim jakiekolwiek grudki
– swędzi , piecze a nawet krwawi , a skóra wokół niego jest podrażniona .
Jeśli na znamieniu zauważysz choć jedną z wymienionych zmian lub na ciele pojawił się nowy , ale budzący wątpliwości pieprzyk, od razu pójdź do dermatologa lub onkologa ( nie jest potrzebne skierowanie).
Żeby ocenić, co dzieje się ze znamieniem, pomocne jest badanie demoskopowe lub wideodermoskopowe. Specjalnym przyrządem podświetla się miejsca na ciele i ogląda je pod wielokrotnym powiększeniem. Gdy lekarz uzna że pieprzyk należy usunąć, od razu zdecyduj się na operację ( po zabiegu konieczna jest analiza histopatologiczna, znamię wycina się więc w sposób tradycyjny: nie wolno wypalać laserem ani zamrażać ! ) Nawet czerniak wcześnie wykryty i usunięty, jest wyleczalny.
Pamiętaj : Nawet jeśli masz pieprzyki, które nie zmieniły się od lat, przynajmniej raz w roku powinien je obejrzeć dermatolog.
MW