Finowie mawiają, że z sauny nie korzysta tylko ten, kto nie może do niej dojść. W Polsce zabiegi te nie są aż tak popularne. A szkoda, bo efektem takich seansów może być pełna blasku skóra oraz zgrabniejsza sylwetka.
Zalet sauny przecenić nie sposób: oczyszcza skórę z toksyn, poprawia krążenie i głęboko odpręża ciało. Różne jej rodzaje pozwalają skorzystać z tego wspaniałego zabiegu także osobom z kruchymi naczyniami krwionośnymi . Dla nich idealna jest sauna na podczerwień czy lodowa . Największe korzyści osiąga się wchodząc do kabiny na 10 minut 2-3 razy pod rząd, raz w tygodniu. Po każdym wyjściu płucze się ciało zimna wodą ( nie dotyczy sauny lodowej). Częstsze wizyty w saunie ( zwłaszcza suchej i parowej) lub dłuższe w niej pobyty nie służą urodzie.
Parowa: Dla osób które wolą saunę tradycyjna. Choć temperatura w pomieszczeniu nie jest za wysoka (ok. 50 st. C ), panująca tam ogromna wilgotność, dochodząca do 100 proc., sprawia, że wydaje się, iż jest bardziej gorąco.
Korzyści dla urody: Oprócz oczyszczania organizmu i pobudzenia krążenia można też odżywić i nawilżyć włosy oraz ciało. Robi się to przed ostatnim wejściem do sauny, tak by pot i toksyny wcześniej odparowały, a skóra była gotowa na przyjęcie kosmetyków. Na włosy nakłada się odżywczą maseczkę . Pod wpływem ciepła łuski się rozchylają, a substancje z kosmetyku głęboko wnikają w pasma. Można również wmasować w naskórek olejek, np. różany, który uelastyczni go, zmiękczy i wygładzi.
Sucha: Dla zwolenników ekstremalnych upałów. Temperatura, która panuje w tej saunie, jest naprawdę wysoka, bo sięga aż 85-100st. C. Jednak bardzo niskiej wilgotności powietrza łatwiej znieść pobyt w niej.
Korzyści dla urody: Sucha sauna znakomicie oczyszcza skórę, poprawia mikrokrążenie w naskórku i jego odżywienie. Sprawdzi się też, jeśli ma się problemy z tak zwanym cellulitem wodnym, tworzącym się w wyniku zatrzymania zbyt dużej ilości płynów w organizmie. Przed seansem w saunie dobrze jest zrobić piling ciała i twarzy. Wtedy korzyści z zabiegu będą zdecydowanie większe.
Ziołowa: Dla wielbicieli aromaterapii. To połączenie działania sauny parowej o nieco mniejszej wilgotności i .. pachnących olejków eterycznych. Aby w kabinie uzyskać odpowiednią temperaturę, podłoga jest zwykle podgrzewana.
Korzyści dla urody: Zależą one od tego, jakie olejki aromatyczne doda się do parującej wody. Lawenda, melisa i majeranek relaksują i przynoszą odprężenie mięśniom. Przy problemach z trądzikiem lub przetłuszczającą się cerą sprawdzi się olejek z drzewa herbacianego i eukaliptusowy . Dojrzałej cerze piękny wygląd przywróci seans z kilkoma kroplami olejku różanego.
Lodowa: Dla kochających niskie temperatury. Ten rodzaj sauny( zwanej również studnią lodową) wykorzystuje dobroczynne działanie zimna na organizm i skórę. W pomieszczeniu panuje temperatura ok. -15 st. C, a ściany i podłoga pokryte są lodem.
Korzyści dla urody: Wzmacnia naczynia krwionośne, a dzięki przyspieszeniu krążenia krwi polepsza się dotlenienie komórek i szybciej spala się tłuszcz. Chłód działa również odmładzająco : ujędrnia skórę i poprawia jej napięcie. Ciało jest gładsze a cellulit mniejszy. Przed seansem nie smaruje się skóry kremem ani nie moczy wodą!
MW