Jajecznica z kurkami czy placki ziemniaczane z sosem grzybowym – właśnie pod koniec lata i jesienią możemy delektować się tymi potrawami. Ruszamy w las , aby uzbierać pełne kosze tych skarbów przerabiając je potem na wiele sposobów. Czy to grzybki marynowane czy wspaniałą, aromatyczną zupę grzybową lub grzyby suszone, które zimową porą trafią do wigilijnego barszczu. Dla wielu z nas zbieranie grzybów to wielka pasja.
Nim jednak zaczniemy delektować się smakiem grzybów, należy poznać podstawowe zasady szukania, zbierania i ich przyrządzania. Pamiętajmy, że grzyby dzielą się na jadalne i trujące, a te drugie przy naszej nieuwadze i braku informacji na ich temat – mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Laicy, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z grzybobraniem, powinni wybierać się na nie z prawdziwymi znawcami tematu, którzy już zdobyli doświadczenie praktyczne.
KILKA RAD DLA POCZĄTKUJĄCYCH:
Należy dobrze poznać określone gatunki grzybów jadalnych, zaś unikać tych nieznanych i pozwolić im dalej rosnąć w zaciszu lasu, gdyż nawet te niejadalne stanowią ważny element ekosystemu leśnego wyrzucajmy z naszego koszyka grzyby „podejrzane” zabierzmy ze sobą do lasu atlas grzybów, aby na bieżąco porównywać napotkane okazy zarówno ze zdjęciem jak i z opisem dobrze poznajmy budowę grzybów (kapelusz, trzon, blaszki), których to odmian szukamy
przeczytajmy o miejscach występowanie określonych gatunków, gdyż jednych nie spotkamy w lasach iglastych np.: borowików, a innych w liściastych, np.: maślaków starajmy się nie niszczyć miejsc, w których rosną grzyby oraz nie uszkodzić grzybni grzyby powinny oddychać – dlatego najlepiej zbierać je do wiklinowych koszy; w innych mogą gnić i wytwarzać trujące substancje po zebraniu, grzyby jak najszybciej należy przygotować do spożycia albo ususzyć lub też po obgotowaniu zamrozić w przypadku złego samopoczucia po spożyciu zebranych przez nas grzybów – należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Wszelkie domowe sposoby naszych babć na odtrucie mogą być nieskuteczne.
KAMA .