Wesele Żuławskie to spektakl teatralny po raz pierwszy przedstawiający, jak wyglądało wyprawianie wesela na terenie Żuław Gdańskich w XVII wieku. Spektakl ukazuje pieśni, muzykę, tańce i obrzędy dawnej epoki wraz z życiem codziennym ówczesnych mieszkańców Żuław Gdańskich.
„Wesele…” jest śpiewogrą, należy do popularnego w XVII wieku gatunku scenicznego obfitującego w pieśni i muzykę, które przeplatają się ze scenami mówionymi. Dzisiaj śpiewogrę nazwalibyśmy musicalem, jednak termin ten nie oddaje jej charakteru pieśni i tańców.
W widowisku historycznym przedstawiony są portrety kilku Żuławian żyjących w XVII w., ich sprawy codzienne, gospodarcze i społeczne; pokazana jest – w jakiejś mierze – jak wspólnota wiejska, w oparciu o ustanowione prawa, rozwiniętą kulturę społeczną i system respektowanych wartości, przezwycięża różne problemy i wzbogaca swoje zasoby materialne i duchowe. Daniel Saulski, reżyser, chce tym samym, przywołać to szczególne dziedzictwo ludzi, którzy przed wiekami tworzyli ten region i wpisać w obieg kultury współczesnych Żuławian.
Pierwsza części widowiska skupia się na prezentacji różnych dziedzin kultury: społecznej, gospodarczej i rodzinnej. Przedstawiane postaci podlegają do dzisiaj aktualnym dylematom
i nastrojom – samotności, wyboru drogi życiowej i miłości. Uczucia te wyrażają piękne słowa pieśni, nie tylko z epoki, ale także skomponowane specjalnie do spektaklu.
Druga przedstawia samo wesele z pieśniami, muzyką i tańcami weselnymi z epoki.
W proporcji do posiadanych źródeł historycznych i środków śpiewogra ukazuje również odtworzone stroje z epoki prezentujące różne trendy mody panujące w XVII w. To wszystko stanowi dziedzictwo kulturowe społeczności żuławskiej, wpisane integralnie w kulturę Miasta Gdańska, promieniującego na obszar swoich ziemskich własności.
Wesele Żuławskie to dowód na unikalny związek pomiędzy Człowiekiem, Kulturą i Naturą, wynikający ze specyfiki pracy i życia w żuławskiej krainie w XVII wieku – unikatowość i piękno Żuław.
Premiera śpiewogry „Wesele Żuławskie z XVII w.” odbyła się 21 czerwca 2012 r. w Teatrze Wybrzeże scena „Malarnia” w Gdańsku. Producentem spektaklu jest Lokalna Grupa Działania „Trzy Krajobrazy”. Reżyserem jest Daniel Saulski, scenografię i kostiumy stworzyła Olga Leszko a nad choreografią czuwa Sławomir Gidel.
„Wesele Żuławskie z XVII w.”, 14 września, godz. 18.00, Centrum Sztuki Galeria EL.
Bilety: 10 zł, do nabycia w Biurze Koncertowym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, ul. Stary Rynek 25.
UM w Elblągu