Właśnie rozpoczął się nowy rok szkolny. Tornistry wyposażone są już w podręczniki , zeszyty i przybory szkolne ale nie zapomnijmy do tej wyprawki dołączyć również … drugie śniadanie. Nasze pociechy czeka wiele wyzwań i trudów edukacji . Potrzebują dobrego paliwa by stać się wzorcowymi uczniami.
Zatem co zapakować dziecku do tornistra czy plecaka ?
Najszybciej przychodzącym na myśl rozwiązaniem, a zarazem najprostszym jest kanapka. Jednak wiele dzieci, zwłaszcza tych, które dopiero rozpoczynają swoją szkolną przygodę, jada je bardzo niechętnie. Taka sama kanapka – zawsze z takim samym pieczywem i taką samą wędliną – jadana przez 5 dni w tygodniu może znudzić się każdemu. Podstawą zatem jest różnorodność . Dlatego robiąc zakupy, pamiętaj aby każdorazowo wybierać inny rodzaj pieczywa czy wędliny i serów. Wybór jest ogromny: chleby i bułki, grahamki i ciabatty, ze słonecznikiem i pestkami dyni .Kanapka aby była zdrowym posiłkiem oprócz pieczywa , masła i warzyw ( sałata, ogórek , rzodkiewka ) musi zawierać porcję białka ( wędlina , ser , pieczony indyk ) . Dobrze jest też przekroić kanapkę na pół, duża porcja może dziecko zniechęcić do jedzenia, zwłaszcza jeśli o jedzeniu przypomni sobie dopiero pod koniec przerwy. Poza tym nietypowe pokrojenie pieczywa, np. na ukos, w trójkąty lub w małe kwadraciki może dodatkowo uatrakcyjnić drugie śniadanie. Pamiętajmy , że jedzenie ma być nie tylko zdrowe , ale powinno też i smakować . W przeciwnym razie wróci wraz z uczniem ze szkoły do domu .
Jednak nie samą kanapką uczeń żyje. Przyda się również coś do schrupania .Jako przekąskę warto dać owoc lub orzechy .Banan , jabłko , marchewka i morele dostarczą witamin , składników mineralnych oraz węglowodanów które odżywią komórki nerwowe ucznia . Świetnie też sprawdzą się orzechy i migdały , które zawierają zdrowe tłuszcze i poprawią pracę mózgu . Do picia możemy dać mały kartonik mleka ,jogurtu , soku owocowego , a najlepiej wody mineralnej .Nie należy uczyć dzieci picia napojów gazowanych , zwłaszcza tych słodzonych. Nie mają żadnych wartości odżywczych , a jedynie utrudniają wchłanianie składników pokarmowych. Z tego samego powodu przekąską do szkoły nie powinny być też chipsy, cukierki i batoniki . Szybko są spalane , więc mózg po chwili znów jest ,,głodny ‘’ , a pozostaje tylko zbędna tkanka tłuszczowa .
Ostatnie dane Światowej Organizacji Zdrowia donoszą , że polskie jedenastolatki są najbardziej otyłymi dziećmi w Europie. Stwierdzono , że tylko 1% dzieci je w szkole zdrowe posiłki . Pozostali wzbogacają swoje posiłki o słodycze i słone przekąski . Z badań wynika również, że chłopcy częściej niż dziewczynki sięgają po niezdrowe pożywienie. W efekcie prowadzi to do wczesnej otyłości , która skutkować może w dorosłym życiu miażdżycą, cukrzycą typu 2 i chorobami stawów . Dlatego bardzo ważna jest tutaj edukacja ze strony nas rodziców oraz nauczycieli. . Warto zatem pamiętać, że w trakcie okresu szkolnego najłatwiej utrwalić dziecku prawidłowe nawyki żywieniowe, a jednym z nich jest właśnie zjadanie drugiego śniadania .
Foto: 3kropki.pl