Turniejem miast kopernikańskich żyła elbląska starówka, podczas trzeciego dnia Święta Chleba. Również i dziś nie brakowało odwiedzających, jak i kibiców, którzy dopingowali naszą drużynę w boju przeciwko Braniewu, Olsztynowi, Toruniowi oraz Fromborkowi. Ci ostatni okazali się najskuteczniejsi i to oni zabrali ze sobą największy puchar oraz … szpadel.
O tym, ze wiele polskich miast chciałoby pretendować do miana miasta Mikołaja Kopernika, wiadomo nie od dziś. Nieformalną stolicą wielkiego astronoma jest od wielu lat Toruń, gdzie Kopernik się urodził. Lecz również inne miasta w swojej historii mogą poszczycić się obecnością wielkiego astronoma na swoim terytorium. Tak też m.in., w Elblągu Kopernik przebywał na zjeździe stanów Prus Królewskich i podczas hołdu składanego królowi Aleksandrowi Jagiellończykowi , w Olsztynie administrował zamkiem i bronił go przed Krzyżakami a we Fromborku – został pochowany. Pojawiało się więc pytanie, kto ma więc do mistrza większe prawo?
Postanowiono co roku rozstrzygać ten spór pokojowo, poprzez rywalizację sportową. Kto zdobędzie najwięcej punktów podczas całodniowych zmagań, otrzymuje puchar i prawo do organizacji imprezy w kolejnym roku. Pierwszą edycję wygrał Toruń, drugą – Elbląg, stąd też organizację tegorocznego turnieju powierzono naszemu miastu.
Do rywalizacji na elbląskiej starówce, oprócz gospodarzy, stanęły drużyny z: Olsztyna, Fromborka, Braniewa oraz Torunia. Zaplanowano w sumie osiem konkurencji, które rozgrywane były przed Ratuszem Staromiejskim. Drużyny zmagały się: w przeciąganiu liny, krojeniu cebuli toporkiem rycerskim, rzucie kapeluszem do celu, w jedzeniu węgorza i herbatników na czas, spacerze na cyrklu, grupowym biegu na drewnianych nartach, piłowaniu drewnianego bala oraz mogli na własnych dłoniach poczuć jak trudno było Piekarczykowi przeciąć szpadlem linę, dzięki czemu uchronił nasze miasto przed najazdem Krzyżaków. Elblążanie triumfowali w 3 konkurencjach: ostatecznie jednak w klasyfikacji końcowej zajęliśmy trzecie miejsce przed Olsztynem i Fromborkiem.
Podczas ceremonii zakończenia turnieju, każda z drużyn otrzymała pamiątkowy puchar, upominki od miasta a także, na pamiątkę obrony naszego miasta przez Piekarczyka – szpadel. Pani Burmistrz Fromborka, dziękując naszemu miastu za zaproszenie do udziału w turnieju oraz wyśmienitą atmosferę podczas całego dnia, dodała, że ze względu iż w przyszłym roku przypada 540 rocznica urodzin oraz 470 rocznica śmierci wielkiego astronoma, oddaje organizacje przyszłorocznego turnieju Toruniowi.
Zapraszamy do fotorelacji z dzisiejszego dnia na elbląskiej starówce, gdzie oprócz turnieju, elblążanie mieli możliwość zwiedzania ponad dwustu stoisk różnych wystawców oraz skonsumowania licznych potraw oraz wielu odmian chleba.
[nggallery id=48]