Bitwa morska w Zatoce Świeżej na wodach Zalewu Wiślanego pomiędzy Flotą krzyżacką a połączoną Flotą Elbląsko- Gdańską stoczona została 15 września 1463 na wysokości wsi Suchacz. Ażebym wiadomym Wam było jak doszło do starcia, nieco historii Wam przedstawię.
Aby ratować oblegany Gniew Wielki Mistrz Krzyżacki Ludwig von Erlichshausen postanowił przetransportować wojska Zakonu spod Królewca nad Leniwkę- lewą odnogę ujścia Wisły, silną i skorą do walki armię, która miałaby połączyć się z armią morawskiego najemnika na służbie zakonu, w celu uspokojenia zamieszek nad dolną Wisłą i odbicia obleganego zamku. Wielkim szczęściem się stało, ze Krzyżacy spędzili wiele czasu na przygotowaniach. W tym czasie Gdańska Flota przygotowała się do desantu. Statki pod dowództwem gdańskich kaprów Wincentego Stolle i Macieja Kolmenera, posiłkowane przez okręty elbląskie dowodzone przez Jakuba Vochsa oraz wojsko królewskie zmusiły o wiele liczniejszą armię krzyżacką do odwrotu w stronę Królewca. 44 statki i ponad 1500 żołnierzy czym prędzej musiało uciekać do Królewca. Polskie okręty ruszyły w pościg za uciekającym Ludwigiem von Erlichshausenem. Do starcia doszło w Zatoce Świeżej pomiędzy Kamionkiem Wielkim a Suchaczem. Krzyżacy byli pewni, że zwycięstwo zapewni im liczebność i wyszkolenie uzbrojonych po zęby żeglarzy. Przebiegli związkowcy, dobrze znający płytkie wody Zalewu Wiślanego zepchnęli okręty oponentów na mieliznę. W tym czasie krzyżacy zostali okrążeni i pokonani głownie dzięki metodzie abordażu, 500 jeńców wzięto do niewoli. Wielki mistrz z niewielką przyboczną gwardią zdołał zbiec do Królewca. Przez wielu klęska w bitwie na Zatoce Świeżej jest porównywana z tą spod Grunwaldu. Był to jeden z decydujących elementów prowadzących do zakończenia Wojny Trzynastoletniej i podpisania Pokoju w Toruniu.
Impreza odbędzie się w dniach 7-8 września br. W 549 rocznicę bitwy na plaży w Suchaczu, odbędzie się inscenizacją tej jakże ważnej, ale też mało znanej bitwy. Widowisko rozpocznie się około godziny 20.00 tuż po zapadnięciu zmroku. Weźmie w niej udział około 150 odtwórców historycznych. Inscenizacja jest punktem kulminacyjnym 2 dniowej imprezy podczas, której odbędzie się Gala Profesjonalnych Walk Rycerskich, będąca pierwszą w Polsce całkowicie międzynarodową galą tego typu, odbędzie się również Indywidualny Turniej Rycerski w konwencji miecz i tarcza, Turniej Łuczniczy, czy Turniej Pocztów Rycerskich „Melle” z francuskiego walka na ostro.
„Na imprezie nie zabraknie także Muzeum Archeologiczno-Historycznego z Elbląga, które zorganizuje czas najmłodszym prowadząc liczne zabawy edukacyjne oraz lekcje żywej historii” – dodaje Zbigniew Gzowski
Piątek 07.09.2012
18.30 Msza Święta w Rycie Trydenckim z 1410r.
19.00 Wici- uroczyste otwarcie
20.00 Gala Profesjonalnych Walk Rycerskich -cztery walki pomiędzy zawodnikami Polski a zawodnikami Rosji
Sobota 08.09.2012
11.00 Pokaz maszyn oblężniczych brata Heimricha
12.00 Turniej Miecza i Tarczy (walki w konwencji 1 na 1 )
14.00 Koncert muzyki historycznej
14.00 Turniej Łuczniczy
15.00 Turniej Walk Drużynowych- melee
19.00 Rozdanie nagród
20.00 Rekonstrukcja Bitwy na Zalewie Wiślanym w 549 rocznicę zwycięstwa połączonych flot elbląsko-gdańskiej nad flotą zakonu krzyżackiego z udziałem maszyn oblężniczych, ciężkozbrojnych i łuczników
21.00 Fire Show
22.00 Zespół Szantowy
Głównym organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Miłośników Suchacza i Okolicy przy pomocy Urzędu Miasta i Gminy Tolkmicko i Muzeum Archeologiczno Historycznego. Sponsorami imprezy są Bank Spółdzielczy w Malborku, Libella, Pomorska Kancelaria Brokerska, PZU S.A, Grupa Żywiec Browar w Elblągu, Tartak Jagodno Zakład Produkcji Trzciniarskiej i Ogólnobudowlany Wojciech Zawadzki, . Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Urzędu Miasta i Gminy w Tolkmicku oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu. Imprezę swym patronatem objął Starosta Elbląski Sławomir Jezierski, a także Polskie Stowarzyszenie Walk Rycerskich. Jak co roku niezawodnie swym patronatem medialnym imprezę objął Dziennik Elbląski, TVP Olsztyn portal mlodyelblag.pl, Telewizja Elbląska oraz Radio ESKA.
A tak wyglądała druga edycja :
[nggallery id=42]