Wypić piwo – rzecz prosta ale jak się je tworzy to już tajemnica nieco mniej nam znana. Technologia i proces produkcji piwa poszedł mocno do przodu o czym dzisiejszego dnia mogli przekonać się Elblążanie, którzy przybyli na Dni Otwarte Browaru w Elblągu.
Jak przebiegało zwiedzanie?
Dzisiaj od godz. 9 do 14 mieszkańcy mogli zwiedzać nasz elbląski browar od środka. Chętnych nie brakowało. Odwiedzający byli wpuszczani w 25 osobowych grupach z przewodnikiem. Wszystko to było spowodowane względami organizacyjnymi i bezpieczeństwa, gdyż podczas zwiedzania odbywał się normalnie dzień pracujący dla pracowników browaru. Dzieci musiały przebywać pod opieką dorosłych, a tych z kolei organizatorzy prosili o okazywanie przy bramie wejściowej dokumentu tożsamości. Nie przeszkodziło to w świetnej zabawie. Na koniec każdy z odwiedzających otrzymał upominek od elbląskiego Browaru.
Przyszłam tutaj z swoim synkiem Mateuszem, jest jeszcze niepełnoletni więc piwa jeszcze nie kosztował w swoim życiu jednak potęga fabryki zrobiła na nim duże wrażenie. Być może w przyszłości będzie pracował właśnie tutaj – dodaje nam Pani Irena.
Trzeba przyznać iż linia produkcyjna, butelkownia może robić olbrzymie wrażenie z względu na ogrom hal, ilości maszyn produkcyjnych oraz procesu produkcji. Ważny jest też efekt końcowy a ten jak mowią Elblążanie robi wrażenie. Nie jedni z nutką żalu i tęsknoty znów przypominali sobie legendarne EB, które wkońcu ujrzeli.
Rozwój browaru ,jego nowoczesne technologie to nie wątpliwa zaleta. Zresztą jak informował nas oprowadzający proces produkcji piwa w Elblągu należy do najlepszych na świecie. W ciągu roku przyjeżdża tu wiele osób z całego świata by przyjrzeć się jak wygląda jedna z najlepszych technologii światowych, podpatrzeć coś dla siebie.
Jednak trzeba przyznać iż Browar w Elblągu to już nie ten sam zakład pracy, który niegdyś tworzył wiele miejsc pracy na lokalnym rynku, niegdyś zatrudnionych tu było blisko 1 000 pracowników, aktualnie jest już tylko 200.
Historia Browaru i warzenia piwa w Elblągu
Tradycja warzenia piwa w Elblągu i okolicach sięga XIV wieku. W 1309 roku mistrz krzyżacki Zygfryd von Leuchtwangen wydał elbląskim mieszczanom pierwszy przywilej warzenia piwa. Pierwsze bractwo browarników powstało w 1336 roku. Należało do niego 159 rzemieślników piwowarów. Elblążanie swoje prawa do warzenia piwa opierali nie tylko na pierwszym przywileju krzyżackim, lecz w latach późniejszych przede wszystkim na przywilejach Zygmunta Starego z 1526 roku i Zygmunta Augusta z roku 1566.
W Elblągu zawsze istniał dobry klimat dla produkcji i konsumpcji piwa. Do takich właśnie tradycji nawiązano w mieście w XIX wieku, kiedy to w roku 1872 powstało Towarzystwo Akcyjne „Browar Elbląski”, które zakupiło od miasta dworek „Angielski Zdrój”. Po ośmiu latach działalności towarzystwo ogłosiło upadłość. Jego akcje zostały w 1880 roku przejęte przez nowe towarzystwo pod nazwą „Brauerei English Brunnen”, czyli ” Browar Angielski Zdrój” . Ta właśnie nazwa zachowała się do 1945 roku. Towarzystwo podjęło intensywną rozbudowę browaru w Elblągu. W latach 1888 – 1890 wybudowano nową słodownię. Zainstalowano bardzo nowoczesne urządzenia piwowarskie. Produkcja piwa w 1880 roku wynosiła 5 tys. hl , a w 1915 roku wzrosła do 85 tys. hl. Browar „Angielski Zdrój”, produkował wiele gatunków piwa: słodowe-zwyczajne, słodowo-karmelowe, jasne-bawarskie, leżakowe, jasne-białe berlińskie, pilzneńskie-niemieckie, eksportowe ciemne, porter niemiecki i koźlak.
W roku 1900 browar staje się oficjalnym dostawcą piwa na dwór niemieckiego cesarza Wilhelma II.
Po zniszczeniach jakie zaszły w Elblągu podczas II wojny światowej Elbląg zaczął latach pięćdziesiątych wymiany urządzeń i modernizację browaru, odbudowano elbląską słodownię. Wymieniono dębowe kufy piwne na zbiorniki metalowe – tanki. W roku 1959 podjęto decyzje o rozbudowie słodowni do rocznej produkcji 7000 ton słodu. Inwestycja została zakończona w 1964 roku. Produkowano kilka gatunków piwa mi. Zdrój, Extra, Specjal, Angielski Zdrój, Marcowe, Jasne Pełne. W roku 1975 produkcja browaru wynosiła już 530 tys. hl.
Aktualnie Browar w Elblągu
Rok 1991, to początek kolejnego etapu w kilkusetletniej historii elbląskiego piwowarstwa. 17 kwietnia został podpisany akt notarialny o utworzeniu spółki Elbrewery Company Limited , do której 51 proc. udziałów wniosła firma australijska Brewpole PTY i 49 proc. Zakłady Piwowarskie w Elblągu. 2 maja 1991 roku rozpoczęła działalność Elbrewery Co. Ltd – największa na Wybrzeżu spółka joint-venture. W 1993 roku firma wprowadza na rynek całkowicie nowe piwo – EB Specjal Pils, które od razu zyskało uznanie Klientów i stało się polskim przebojem lat 90-tych, a hasło „Czas na EB”, było najczęściej powtarzanym hasłem dekady. Było to piwo, które stało się legendą naszego regionu w Polsce. Szkoda, że dziś jest już tak trudno dostępne.
W listopadzie 1998 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wyraził zgodę na połączenie spółek Żywiec S.A. i Brewpole BV (Elbrewery, Warka, Leżajsk). Rok 1998 stal się przełomowym rokiem w historii nie tylko browaru elbląskiego, ale też całej grupy i polskiego sektora browarniczego. Największym akcjonariuszem (50 proc. plus jedna akcja), powstałego przedsiębiorstwa został holenderski koncern HEINEKEN International Beheer B.V.
W lutym roku 2004 przekształcono Elbrewery Company Ltd Sp. z o.o. w Spółkę Akcyjną, a w listopadzie nastąpiła rejestracja połączenia Grupy Żywiec S.A. z Elbrewery S.A. W wyniku tego połączenia Grupa Żywiec S.A. stała się następcą prawnym Elbrewery S.A. i jako spółka przejmująca cały majątek Elbrewery S.A. wstąpiła z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki Spółki. Nowa obowiązująca do dziś nazwa firmy to: Grupa Żywiec S. A. Browar w Elblągu.
Aktualnie w Elblągu produkowane są marki takie jak : Specjal, Specjal Mocny, Warka, Warka Strong, Kaper, Kujawiak.
Które lubicie najbardziej ?
Opr. , zdj. Red źródło :zywiectrade.pl, własne
[nggallery id=23]