Wierszalin ze spektaklem „Reportaż o końcu świata” z Supraśla zawita do naszego miasta na Festiwal Literatury „Wielorzecze” w ramach cyklu Coolturalna Starówka. Zapraszamy 17 i 18 sierpnia na warsztaty, spotkania oraz spektakle.
Wierszalin to zagubiona wioska na Białostocczyźnie, gdzie w latach trzydziestych minionego wieku grupa religijnych odstępców od prawosławia pod wodzą proroka Iljii, zamierzała wybudować nową stolicę świata. Spektakl powstał na podstawie tekstu Włodzimierza Pawluczuka – socjologa, antropologa i religioznawcy, który w słynnej książce z 1974 r. przedstawił fenomen tego miejsca. Piotr Tomaszuk, dyrektor Teatru Wierszalin wybrał do swojego spektaklu głównie materiał źródłowy. Relacje zebrane od świadków, a niekiedy wprost od uczestników wydarzeń z tamtych lat, połączył w jeden fascynujący korowód. Krąży w nim sześcioro znakomitych wykonawców odtwarzających prostych chłopów z polsko – białoruskiego pogranicza.
Niezwykłe przedstawienie, w którym znajdziemy wszystkie cechy przedstawień supraskiego teatru. Widowiskowe plastycznie przesycone niezwykłą atmosferą opowieści o świecie Proroka Ilji, który ginie na naszych oczach wraz ze swoimi mieszkańcami. Fragmenty tekstu powtarzane jak religijne inkantacje, śpiewane, przechodzące w krzyk, widowiskowe sceny zbiorowe – niezapomniany klimat magicznego przedstawienia stworzony przez zespół Teatru z Supraśla.
„To historia, która pokazuje, że “religia może być dziełem głupoty i oszustwa”. Jednak jest w niej coś fascynującego, co sprawia, że ludzie pragną być jej wyznawcami. Ta fascynacja przypomina zbiorowe opętanie, które z jednej strony jest wystąpieniem przeciw zastanemu porządkowi, z drugiej jednak otwiera duszę na nowe doznania. Niesamowity świat wciąga i ekscytuje, jednak w tym wypadku jest to zasługa nie religijnych fanatyków, lecz aktorów, wciągających widza w rzeczywistość białostockiej wioski.” (Olga Ptak, Dziennik Teatralny)
„Michel Foucault napisał, że „Szaleniec to prawda, pozbawiona odpowiedzialności”, ponieważ zawczasu mówi prawdę, widzi lepiej niż inni, ale nigdy nie jest wysłuchany. Pawluczuk i Tomaszuk oddali głos szaleńcom z Grzybowszczyzny. Warto wysłuchać ich opowieści.” (Katarzyna Piętka, Polskie Radio)
Teatr Wierszalin został założony w 1991 przez reżysera Piotra Tomaszuka oraz grupę współpracujących z nim aktorów. Siedzibą teatru jest miejscowość Supraśl pod Białymstokiem. Oblicze teatru cechuje niezwykła prostota, spektakle nasycone są muzyką i śpiewem, drewniane rzeźby, figury i maski współistnieją z żywymi aktorami. Wierszalin porównywany jest przez krytykę do takich światowych zjawisk teatralnych, jak teatr LABORATORIUM Jerzego Grotowskiego czy Cricot 2 Tadeusza Kantora. Zespół gościł na wielu światowych scenach.
Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w harmonogramie imprez.