Artystycznym wieczorem w oleśnieńskiej Stodolarni zakończył się projekt „Wrośnij w to”. Przed uczestnikami trudny powrót do domu, ale także cztery spektakle, które jeszcze zagrają w plenerze.
W minioną niedzielę, 22 lipca od godz. 20.30 w Stodolarni można było zobaczyć etiudę animacji poklatkowej, która dostępna jest także w serwisie youtube – żeby zobaczyć kliknij. Prezentowane były także fotografie zrobione podczas projektu, przez uczestników i odwiedzających ich w Oleśnie gości. Po policzeniu okazało się, że jest ich ponad trzy tysiące.
Kolejnym wydarzeniem był spektakl teatru tańca „Tętnice” w reż. Michała Ratajskiego – tancerza, performera i choreografa.
– Ciało, jednostka, fragment konstrukcji, jej indywidualność, ma znaczenie i miejsce w złożonej strukturze. Tkanka, budulec, konieczność współ – istnienia i potrzeba współ – tworzenia, jako jedyna możliwość dla przepływu żywej formy ekspresji, tego co drzemie w nas i uwolnić się może dzięki wspólnej kreacji kanału komunikacji – opowiadał o spektaklu reżyser. – Żeby zaistniało coś większego, opcja wymiany, dialogu, poziom komunikacji, sama jednostka, to za mało, konieczna jest świadoma współpraca. Tu i teraz – wystarczy obudzić w sobie ciekawość i gotowość na spotkanie.
Była również prezentacja białego śpiewu. Uczestników projektu przygotowywała do niej Alicja Ruczko.
– Te warsztaty uświadomiły mi, że każdy może śpiewać i nie trzeba wielkiego talentu, aby na serio ciekawie śpiewać – mówiła Ada Bałabańska. A Marta Paź dodawał: Alicja uświadomiła mi, jak przyjemnym i mocnym narzędziem jest nasz głos. Te warsztaty dały mi inspirację do dalszej pracy.
Publiczność nie miała zbyt wiele czasu na ochłonięcie, gdyż kolejnym punktem spotkania było puszczanie papierowych lampionów. W bardzo krótkim czasie niebo nad Oleśnem zaroiło się od dziesiątek światełek niosących w przestworza setki życzeń.
– Jeszcze nigdy nie widziałam czegoś tak wyjątkowego, jakby każdy lampion zabrał ze sobą kawałek tego co się stało w Oleśnie, aby zanieść to całemu światu – wspominała Marta Paź.
Na koniec można było usłyszeć Orkiestrę Wczorajszego Fasonu. To, że jak sami mówią inspiracją dla grupy jest różnorodna tradycja kabaretów oraz orkiestr dwudziestolecia międzywojennego, a także dawnych amatorskich wiejskich teatrów weselnych, było widać zarówno w ich strojach, jak i repertuarze. Zgromadzoną w Stodolarni publiczność do tańca porwały tanga o nieszczęśliwych miłościach, walczyki, poleczki, oberki. Było i romantycznie, i z dużą dozą energii. Przy ich skocznym repertuarze i szwedzkim stole z wiejskimi smakołykami publika bawiła się do późnej nocy.
– Orkiestra Wczorajszego Fasonu była zdecydowaniem najlepszym zakończeniem, jakie mogło mieć miejsce – stwierdzili uczestnicy.
Realizacja głównej części projektu się zakończyła, ale jego uczestnicy wkrótce w czterech wybranych wioskach powiatu elbląskiego i powiatów ościennych przedstawią spektakl „Tętnice”. A we wrześniu jeszcze raz spotkają się w Oleśnie, aby wspólnie zobaczyć film dokumentalny z projektu.
Zdjęcia z projektu dostępne są na facebookowej stronie projektu „Wrośnij w to”.
Projekt „Wrośnij w to!” realizowany był przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu przy współpracy ze Stowarzyszeniem Mieszkańców Wsi „Oleśno – wieś z pomysłem”.
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Warmińsko – Mazurskiego.
Edyta Jasiukiewicz CSE Światowid