sobota, 9 grudnia, 2023

ArchiwumArchiwum ElblągWykorzystajmy walory turystyczne regionu działając wspólnie - część 2

Wykorzystajmy walory turystyczne regionu działając wspólnie – część 2

Wspólna polityka turystyczna samorządów i biznesu regionu elbląskiego.

Nasza historia zmusza nas do tego aby dalej zgodnie z tradycją reprezentować interesy regionu. Elbląg powinien być centrum regionu i stolicą turystyczną żuław oraz wysoczyzny elbląskiej.  Jednym ze sposobów zwiększenia znaczenia Elbląga w regionie winno być stworzenie wspólnej polityki turystycznej i biznesowej w regionie elbląskim. Nasze miasto powinno zabiegać o profesjonalną wizje rozwoju turystyki wspólnie z sąsiednimi samorządami oraz lokalnym biznesem. Możemy to uczynić na wzór Gdańska. Moim zdaniem dobrym pomysłem byłby utworzenie stowarzyszenia mającego osobowość prawną, które zrzeszałoby samorządy miast, gmin, powiatów oraz hotele, ośrodki konferencje Elbląga i regionu elbląskiego. Taka grupa przyczyniła by się do wspólnego promowania turystyki biznesowej. Uczestnicy stowarzyszenia będą mieli istotny wpływ na kształtowanie programów turystyki biznesowej, zarówno jako tereny, na których będą organizowane konferencje i kongresy, jak też miejsca imprez towarzyszących. Rola tych imprez będzie szczególnie ważna dla promocji regionu, a pozytywne opinie prestiżowych uczestników tych wydarzeń przyczynią się do zwiększenia znaczenia regionu. Stowarzyszenie nawiązałoby współpracę z Lokalnymi Organizacjami Turystycznymi, które byłby na bieżąco zaopatrywane w katalogi i inne materiały promocyjne. Będzie mogło również brać udział w wielu targach turystycznych i innych przedsięwzięciach branżowych promujących cały region elbląski. Stowarzyszenie mogłoby również nawiązać współpracuje z zagranicznymi ośrodkami turystycznymi, co ułatwiłoby organizowanie  ekspozycji m.in. na targach turystyki biznesowej w Barcelonie, Frankfurcie nad Menem i Londynie. Stowarzyszenie wykorzystywałoby potencjał całego regionu i wymusiłoby na lokalnych przedsiębiorcach włączenie się w działania promocyjne. Stowarzyszenie mogłoby łatwiej pozyskać środki na utrzymanie kolei nadzalewowej czy pochylni na kanale elbląskim oraz budowę wikińskiej osady Truso.
Strona internetowa: www.turysta.elblag.pl – strefa dobra dla turysty.
Kolejnym pomysłem na przyciągniecie turysty winno być stworzenie profesjonalnej strony internetowej. Właśnie internet daje liczne możliwości dotarcia do jego użytkowników, którzy zapewne podróżują po Polsce, więc dlaczego mieliby nie zawitać do Elbląga. Każdy uczestnik Internetu, który zajrzałby na stronę turysta.elbląg.pl będzie mógł znaleźć informację dotyczące atrakcji turystycznych i ciekawych imprez regionu, mapki dojazdu do ciekawych miejsc czy mapy miejscowości regionu, bazę hotelową, różnego rodzaju publikacje, miejsca gdzie będzie można dobrze zjeść itd. Tego rodzaju strona internetowa byłaby poszerzoną wersją informacji turystycznej dostępnej dla każdego uczestnika Internetu.
Infolinia turystyczna
Stowarzyszenie turystyczne mogłoby również uruchomić infolinie informacji turystycznej gdzie będzie można uzyskać po angielsku, niemiecku lub rosyjsku – informacje turystyczną całego regionu elbląskiego. Infolinia byłaby uruchamiana 30 czerwca, czynna codziennie do 30 września w godz. od 10.00 do 22.00. Polski oraz zagraniczny turysta będzie mógł łatwo dowiedzieć się co warto zwiedzić lub jak atrakcyjnie spędzić czas, gdzie blisko, dobrze i tanio zjeść, gdzie wieczorem się pobawić i w końcu gdzie się przespać żeby rano dalej ruszyć w podróż. Operatorzy również udzielą informacji o służbach ratunkowych, numerach telefonów alarmowych, czy jak zachować się w przypadku kolizji lub wypadku drogowego, a także jak powinno się postępować w sytuacji, kiedy stanie się ofiarą przestępstwa.
Otwarta wystawa historyczna podróżująca po regionie
Otwarte formy przestrzenne, które są rozsiane po całym mieście podrzuciły mi kolejny pomysł, który w jakimś stopniu mógłby zwrócić uwagę turysty i być może przyciągnąć go do naszego regionu. Chodzi mi o utworzenie otwartej dla wszystkich wystawy z historią naszego regionu, która podróżowałaby po miastach i gminach żuław czy wysoczyzny elbląskiej. Wystawa zawsze znajdowałby miejsce w centralnym i najczęściej odwiedzanych miejscach. W Elblągu mogłaby znaleźć swoje miejsce na ulicy Stary Rynek, która stanowi swojego rodzaju deptak. Otwarta wystawa historyczna mogłaby być rozstawiona na całej długości ulicy. Turysta spacerujący po elbląskiej starówce zatrzymywałby się przy planszach i zapoznawał się z naszą bogatą historią. Nawiązując do wystawy władze miasta mogłyby również na niektórych budynkach umieszczać tabliczki, z której można by przeczytać i zobaczyć fotografię, że w miejscu znajdującej się tabliczki był kiedyś np. Szpital czy jakiś inny ciekawy budynek.
Władze naszego miasta muszą zrozumieć, że Elbląg mający takie tradycje i historię oraz wielki potencjał musi być liderem w dbaniu o interesy całego regionu. Tylko działając razem z innymi samorządami, instytucjami czy lokalnym biznesem możemy osiągnąć wymierne korzyści dla dobra elblążan oraz mieszkańców regionu elbląskiego.

Rafał Traks

Czytaj równierz :Wykorzystajmy walory turystyczne regionu działając wspólnie – część 1

Najnowsze artykuły

Gdzie kupić choinkę? Wybierz jeden z punktów sprzedaży świątecznych drzewek

Choinka niezmiennie tworzy niepowtarzalny klimat świąt Bożego Narodzenia. Świerk, jodła, a może sosna? Jeśli już zdecydowaliście się, jakie drzewko przyozdobi w tym roku Wasze...
0
Chcieli byśmy poznać Twoje zdanie. Skomentujx