Kupno aparatu cyfrowego często przysparza nam sporo problemów. W sklepach widzimy bardzo duży wybór produktów, w bardzo zróżnicowanych cenach i parametrach. Ale jaki kupić i na co zwracać uwagę ?
Pierwszym pytaniem na jakie musimy sobie odpowiedzieć jest to, czy fotografia to nasza pasja którą chcemy rozwijać czy po prostu potrzebujemy aparatu by fotografować rodzinę przy stole. Drugie pytanie to oczywiście cena aparatu na jaki możemy sobie pozwolić.
W pierwszej części naszego poradnika napiszemy czym różni się lustrzanka od kompaktu, i czym są Mega piksele o których słyszymy w każdej reklamie.
Większości z Was jako pierwszą różnicę wymieni rozmiar. Kompakty zazwyczaj są małe, kupujemy bo potrzebujemy aparatu który zmieści się w kobiecej torebce albo małej kieszeni plecaka. Spowodowane jest to między innymi konstrukcją sposobem pokazywania kadru. W kompaktach światło przechodzi przez obiektyw padając bezpośrednio na matrycę, która rejestruje obraz. W lustrzankach sprawa jest bardziej skomplikowana. Obraz w czasie kadrowania odbija się od lustra i trafia do wizjera, a dopiero w momencie naciśnięcia spustu migawki, gdy lustro się podnosi, oświetla matrycę. Rozwiązanie to jest dużo lepsze i sprawdza się lepiej w miejscach o słabym oświetleniu.
Kolejną różnicą jest opóźnienie migawki, czyli małe opóźnienie miedzy wciśnięciem spustu a wykonaniem zdjęcia, które w przypadku fotografowania obiektów w ruchu może spowodować sporą różnice między świetlnym ujęciem a nieudanym. Powoduje to ,że jeśli zamierzamy robić zdjęcia w różnych warunkach lustrzanka wydaje się lepszym rozwiązaniem.
Kolejną rzeczą którą dzisiaj omówimy są megapiksele. Najprościej powiedzieć że jest to ilość pikseli w matrycy aparatu, czego rezultatem jest to jakiej wielkości zdjęcie będzie można później wywołać. Pamiętajmy jednak, że o ile w lustrzankach duża ilość pikseli jest rozmieszczona na dość sporej matrycy, o tyle w aparatach kompaktowych rosnąca liczba pikseli jest rozmieszczona na małej powierzchni co niesie za sobą spore konsekwencje. Bardzo blisko siebie musimy umieścić więcej elementów. Może to powodować różnego rodzaju zniekształcenia na zdjęciach. Czasem warto zastanowić się czy faktycznie potrzebujemy tych milionów pikseli.