W tegorocznej edycji Kapituła Konkursu, pod przewodnictwem dr. Ryszarda Tomczyka, w kategorii „Elbląska Książka Roku 2011” postanowiła przyznać dwie nagrody. Wysoką i jednomyślną ocenę Kapituły uzyskały książki: Marcina Jurzysty pt. „Ciuciubabka” i dramaty jednoaktowe Lecha Brywczyńskiego pt. „A jak Ajakos”, tym samym otrzymując równorzędną nagrodę główną. Laureaci otrzymają nagrodę finansową w wysokości po 2.000 zł.
Jak wskazał przewodniczący Kapituły w swojej recenzji – Marcin Jurzysta jest autorem w pełni dojrzałym i dysponującym znaczącym dorobkiem literackim (…). Liryka dlań pozostaje polem i formą gry z rzeczywistością jako obszarem zabawy, więc i akcji, w której sens sprzymierza się z nonsensem i od której nie podobna się uwolnić. (…) Dla autora poezja jest obszarem i grozy, i doświadczania radości, którą daje swoboda wyobraźni, przeciwstawiającej się miazdze życia determinowanej podstawowymi regułami istnienia.
O drugim z nagrodzonych laureatów Ryszard Tomczyk pisze: „…autor pozostał wierny zarówno konwencji dramatopisarskiej, którą od wielu lat sobie upodobał, jak i tym ich funkcjom, które wcześniej sobie założył, dając temu wyraz również w tekstach poetyckich. (…) Dramatopisarstwo Lecha Brywczyńskiego jest rozpoznawalne. Znajduje ono swych odbiorców wśród czytelników otwartych na sztukę dramatopisarską jako rezerwuar tekstów mądrych, ambitnych, wolnych od łopatologiczności i podporządkowania zmieniającym się modom.”
Natomiast w kategorii „Elbląski Rękopis Roku 2011” tym razem nie przyznano nagrody głównej. Kapituła postanowiła wyróżnić książkę Edwarda Pukina pt. „Lęgowisko zła” – utwór utrzymany na pograniczu wielowątkowej fabuły i publicystyki.
Podczas wydarzenia przypomniano fragment ubiegłorocznej zwycięskiej Książki Roku „Elbing 1945 Tom I, Odnalezione wspomnienia”, a goście otrzymali tomik wierszy Wiktora Mazurkiewicza „Rumieńce z drzew” – Rękopisu Roku 2010.
Zgromadzeni w sali biblioteki wysłuchali także krótkiego występu Łukasza Geska – członka zespołu PROJEKT M, wokalisty i gitarzysty, wraz z elbląską grupą był finalistą drugiej edycji telewizyjnego show „Bitwa na głosy”. Zaprezentował własny utwór „Przeznaczenie” oraz wszystkim znany „Sen o Wiktorii”.
Program Literacki jest realizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Elblągu, a rozstrzygnięcie konkursu zorganizowano we współpracy z Biblioteką Elbląską.