poniedziałek, 11 grudnia, 2023

ArchiwumArchiwum ElblągElbląg bramą Chin do Unii Europejskiej

Elbląg bramą Chin do Unii Europejskiej

Elbląg będzie jednym z głównych bohaterów międzynarodowej konferencji w chińskim Nanning, podczas której swój potencjał pokażą miasta z całego świata. Elbląska delegacja, której przewodniczy prezydent Grzegorz Nowaczyk, będzie przekonywać chińskich przedsiębiorców, że nasze miasto to najlepsze miejsce do ekspansji na rynki Unii Europejskiej.
Elbląg jest jedną z delegacji, wśród których są miasta m.in. z  Francji, Rosji, Irlandii, Japonii, Australii, USA i Nowej Zelandii. Oczy gospodarczego i finansowego świata skierowane są dziś na Chiny, a Polska chce być również ważnym graczem w kontaktach z tą światową gospodarką. Kierunek współpracy wskazały władze centralne, przede wszystkim Bronisław Komorowski Prezydent RP, który odbył podróż do Chin i premier Chin Win Jabao, który podczas niedawnej rewizyty w Polsce spotkał się z Prezydentem Komorowskim i Premierem Donaldem Tuskiem. Efektem jest promowana przez polski rząd strategia pod nazwą Go China, wspierająca polsko-chińską współpracę gospodarczą. Teraz konkretne rozmowy podejmują również samorządy zainteresowane współpracą z Chinami. W wypadku Elbląga korzystamy z nawiązanych już kontaktów z miastem Laibin leżącym w regionie Guangxi, stolicą regionu jest właśnie Nanning.
– Chińscy przedsiębiorcy chcą zwiększyć inwestycje w Polsce, w ostatnim czasie w naszym kraju swoją siedzibę otworzył Bank of China, który ma wspierać takie inicjatywy. Lecimy do Chin, by zaprezentować nasze miasto jako atrakcyjne miejsce do inwestowania, które może dla chińskich przedsiębiorców pełnić rolę bramy na rynek Unii Europejskiej – mówi Grzegorz Nowaczyk, Prezydent Elbląga. – Nasze miasto, jedyny reprezentant naszego kraju, będzie jednym z głównych bohaterów tej międzynarodowej konferencji.
Podczas wizyty zaplanowano szereg spotkań z przedstawicielami chińskich władz, przedsiębiorców i urzędników. Członkowie elbląskiej delegacji, w skład której wchodzą także: Adam Witek Wiceprezydent Elbląga, Jerzy Wcisła Przewodniczący Rady Miejskiej, Witold Strzelec doradca prezydenta ds. finansowo-ekonomicznych, i Anita Pawlak, kierownik Biura Obsługi Inwestora, przygotowali ofertę dotyczącą potencjału gospodarczego Elbląga, możliwości inwestowania, dostępności terenów inwestycyjnych.
Koszty pobytu w Chinach finansowane są przez stronę chińską. Koszty, jakie ponosi miasto, 40 tysięcy złotych, związane są z przelotem i przygotowaniem materiałów promujących nasze miasto w języku chińskim.
Na bieżąco będziemy relacjonować kolejne punkty wizyty elblążan w chińskim regionie Guangxi.

Biuro Prasowe UM w Elblągu

 
 

Najnowsze artykuły

Przed nami kolejny sportowy weekend. Zobacz gdzie obejrzysz spotkanie Twojej drużyny

Trwa kolejny sportowy weekend. Część zespołów ma już świąteczną przerwę. Udały się na nią piłkarze drugiej ligi. Na przerwę w rozgrywkach udały się również...
0
Chcieli byśmy poznać Twoje zdanie. Skomentujx