Podpis elektroniczny jest narzędziem, dzięki któremu możemy ułatwić kontakty z urzędami, a także załatwianie spraw we wszystkich dziedzinach, w których potrzebne jest przesyłanie dokumentów lub zatwierdzeń opatrzonych ważnym podpisem.
Podpis elektroniczny może zostać uznany za równoważny z podpisem ręcznym. Jednak aby tak się stało musi spełnić określone w ustawie warunki.
Mikroprocesorowe karty kryptograficzne to kolejny typ komponentów technicznych. Cieszy się on dość dużą popularnością ze względu na to, iż jest on stosunkowo tani, a także, co najważniejsze, może współpracować z popularnymi systemami operacyjnymi. Urządzenie, za pomocą którego składa się podpis elektroniczny powinno posiadać certyfikat bezpieczeństwa.
Dodatkowo podpis elektroniczny jest weryfikowany dzięki użyciu odpowiedniej aplikacji, która identyfikuje osobę ten podpis składającą. Oprogramowanie to pozwala takżezweryfikować czy dany certyfikat nie znajduje się na liście zawieszonych lub unieważnionych certyfikatów. Wykaz takich certyfikatów znajduje się w publikacjach kwalifikowanego centra certyfikacji.
Ważnym aspektem działania aplikacji podpisującej jest jej funkcja, która uniemożliwia dokonania sfałszowania podpisu lub zmianę powiązanych z nim danych. Wiąże się to z obrona przeciw wrogimi oprogramowaniami takimi jak : wirusy, konie trojańskie czy robaki sieciowe.
Posługiwanie się bezpiecznym podpisem elektronicznym daje takie same skutki prawne jak użycie własnoręcznego, tradycyjnego podpisu. Po zrównaniu bezpiecznego podpisu z własnoręcznym możemy używać go do zawierania prawnie wiążących umów, a także do przesyłania dokumentów drogą elektroniczną. Jest duże udogodnienie gdy chodzi o kontakty z urzędami a także współpracę między przedsiębiorcami.