W czasie II wojny światowej z Gdyni wysiedlono tysiące osób. Mieszkańcy, którzy opuszczali miasto, zostawiali tu dorobek życia. Mogli zabrać ze sobą tylko bagaż podręczny. Zbliża się 83. rocznica wysiedleń gdynian. Z tej okazji odbędą się oficjalne uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. Obchody zaplanowano 9 i 14 października.
Uroczystości upamiętniające 83. rocznicę wysiedlenia ludności polskiej z Gdyni rozpoczną się w niedzielę, 9 października. Tego dnia o godz. 12.30 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46 odbędzie się msza święta w intencji gdynian, którzy zmarli lub zginęli na wysiedleniu i podczas transportu, oraz tych, którzy powrócili do naszego miasta.
Główne uroczystości odbędą się w piątek, 14 października. O godz. 12.00 uczestnicy wydarzenia złożą kwiaty i zapalą znicze przy tablicy pamiątkowej, która znajduje się na fasadzie Dworca PKP Gdynia Główna. Natomiast o godz. 12.30 obchody przeniosą się przed pomnik Gdynian Wysiedlonych, gdzie okolicznościowe przemówienia wygłoszą samorządowcy, przedstawiciele stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych oraz zaproszeni goście. Na koniec uczestnicy złożą wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalą znicze przed pomnikiem.
Uroczystości uświetnią Kompania Reprezentacyjna oraz Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.
Obchody organizują stowarzyszenie Gdynian Wysiedlonych oraz gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek objął honorowy patronat nad uroczystościami.
Magdalena Czernek
fot. Paweł Kukla
UM Gdynia