Zbliża święto designu. Już w najbliższy weekend – w sobotę, 2 lipca – rozpocznie się festiwal Gdynia Design Days. W programie jak zwykle nie zabraknie wystaw, wykładów i dyskusji, a także warsztatów poświęconych dobrym praktykom projektowym.
Gdynia Design Days to topowy nadbałtycki festiwal designu. Organizowany jest od 2008 roku. Co roku w mieście z morza i marzeń spotykają się miłośnicy designu i dobrych praktyk projektowych. Nie inaczej jest w tym roku. Przed nami wyjątkowa, post-pandemiczna edycja GDD.
– Po 2-letniej pandemicznej przerwie z radością zapraszam w gościnne progi PPNT na największy nadbałtycki festiwal designu. Zachęcam nie tylko do oglądania wystaw i uczestniczenia w warsztatach kreatywnych, ale przede do zabrania głosu w licznych dyskusjach. Jak zwykle poruszymy tematy istotne, niełatwe, takie jak empatia, migracja czy klimatyczna odpowiedzialność w duchu Nowego Europejskiego Bauhausu. Widzimy się 2 lipca! – zachęca wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała.
Festiwal potrwa od najbliższej soboty, 2 lipca do kolejnej niedzieli – 10 lipca. Każdej edycji Gdynia Design Days przyświeca hasło przewodnie. W tym roku brzmi ono „Współmorze”.
– Będziemy poruszać podczas wystaw, warsztatów, wykładów i spotkań tematy związane z naszym Morzem Bałtyckim. Z tym, jak w nim współpracować, jak z nim działać, ja je chronić. Ale także o tym, jak być po prostu z kimś znad morza, czyli tutaj właśnie o wspólnotowości, o jedności, o byciu współ – mówi Ewa Chudecka, kierownik Centrum Design Gdynia.
Nieodłącznym punktem na festiwalowej mapie są wystawy, które w tym roku ponownie będą w pełni otwarte dla zwiedzających. Część z nich zlokalizowana będzie w budynkach PPNT Gdynia, a część w przestrzeni miasta, dzięki czemu festiwalu nie da się nie zauważyć. W tym roku kilkanaście ekspozycji to kilkanaście spojrzeń na najbardziej aktualne tematy i wyzwania projektowe: komunikacja międzygatunkowa, nadmiar odpadów, projektowanie alternatywnych materiałów, poszukiwanie tożsamości w migrujących społeczeństwach, kryzys globalnych łańcuchów dostaw, czy nieznane zasoby Bałtyku – oto tylko niektóre z nich.
Podczas festiwalu na uczestników czeka intensywny program wykładów i dyskusji, które odbywać będą się z udziałem publiczności w PPNT Gdynia. Grono ekspertów, nie tylko świata projektowego, ale także wielu innych dziedzin, będzie poruszać między innymi takie tematy, jak: projektowanie trwałych produktów, poszukiwanie rozwiązań ograniczających produkcję nowych przedmiotów, social design, legal design jako tworzenie narzędzi do wprowadzania zmian, Bałtyk jako możliwość zrewolucjonizowania rolnictwa, czy empatia w projektowaniu.
– Podczas festiwalu zapraszamy w godzinach popołudniowych – od godz. 16:00 – na wykłady, które odbywać się będą w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Natomiast w godzinach 10-20 przez wszystkie dni festiwalu odbywać będą się wystawy. Wystawy będą zarówno zlokalizowane w PPNT Gdynia, jak i w przestrzeniach miasta, takich jak: Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni, Traffic Design czy Galeria Punkt przy ul. Świętego Piotra – mówi Ewa Chudecka, kierownik Centrum Design Gdynia.
To jednak nie wszystko. Festiwalowi towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń towarzyszących. W jego ramach skorzystać będzie można między innymi z warsztatów współorganizowanych z partnerami. Jako że letnia aura sprzyja spędzaniu czasu na powietrzu, dla uczestników przygotowano także bogatą ofertę merytorycznych spacerów.
– Zorganizowane zostały przez nas spacery we współpracy z Agencją Rozwoju Gdyni, które będą dotyczyć modernizmu, czyli będą to spacery modernistyczne. Jeden z nich będzie również w języku ukraińskim. Dodatkowo będą spacery kuratorskie po wystawach oraz spacery po przestrzeni miasta – dodaje Ewa Chudecka.
Zachęcamy do zapoznania się z pełnym programem festiwalu, który dostępny jest na stronie internetowej www.gdyniadesigndays.eu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują zapisy przez panel Moje GDD.
Paweł Kukla
UM Gdynia