Rada Miasta Gdyni ma za sobą pracowity rok. W 2021 radni przyjęli łącznie ponad 300 uchwał. Na tym rzecz jasna nie koniec, bo kadencja wciąż trwa. Właśnie poznaliśmy harmonogram sesji Rady Miasta Gdyni na 2022 rok. Jak zawsze będzie ich dwanaście. W lutym radni spotkają się dwukrotnie – podczas comiesięcznych obrad oraz na uroczystej sesji związanej z obchodami urodzin Gdyni, która odbędzie się 10 lutego.
Najbliższa – XXXVII w obecnej kadencji – sesjaRady Miasta Gdyni odbędzie się 26 stycznia. Później radni spotkają się jeszcze jedenastokrotnie.
Szczególnym miesiącem będzie luty. Wtedy to odbędą dwie sesje: uroczysta, związana z obchodami 96. urodzin miasta oraz regularna. Pierwszą z nich tradycyjnie zaplanowano na 10 lutego. W 1926 roku to właśnie tego dnia nadano Gdyni prawa miejskie. Rada Miasta od wielu lat upamiętnia tę datę, spotykając się na uroczystych obradach i wręczając Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.
Następne sesje odbędą się kolejno: 23 lutego, 23 marca, 27 kwietnia i 25 maja 2022 roku. W czerwcu obrady rozłożono na 2 dni – 21 i 22 czerwca. Pierwszego dnia odbędzie się debata nad raportem o stanie gminy, w której głos mogą zabrać również mieszkańcy. Wtedy też radni poddadzą pod głosowanie uchwały w sprawie udzielenia Prezydentowi Miasta Gdyni wotum zaufania i absolutorium, przyjęcia sprawozdania z działalności Prezydenta Miasta Gdyni oraz zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz z wykonania budżetu miasta za miniony rok.
W lipcu Rada Miasta Gdyni ma przerwę urlopową. Do obrad radni wrócą ostatniego dnia wakacji – 31 sierpnia. Następne sesje zaplanowano na 28 września, 26 października, 23 listopada i 21 grudnia 2022 roku. Ostatnie obrady w roku wielu uważa za najważniejsze. Wtedy bowiem radni głosują nad projektem budżetu miasta na następny rok.
Jak pracowali radni w 2021 roku?
W 2021 roku odbyło się 12 sesji Rady Miasta Gdyni. 11 regularnych i jedna uroczysta, w dniu 95. urodzin Gdyni. Radni obradowali łącznie przez 46 godzin. Zatem jedna sesja trwała średnio 3 godziny i 50 minut. W toku obrad, które odbyły się w ciągu minionego roku, radni przyjęli łącznie 321 uchwał. Dotyczyły one każdej sfery życia miasta – od kultury i polityki zdrowotnej przez działania związane z Budżetem Obywatelskim, nieruchomościami, planami zagospodarowania przestrzennego aż po projekty związane z finansami i budżetem miasta. Natomiast komisje, w których pracują radni, spotkały się łącznie 123 razy.
Miniony rok był kolejnym, który upłynął pod znakiem pandemii. Od stycznia do mają wszystkie obrady odbywały się w trybie zdalnym, poprzez aplikację Zoom. Głosowanie umożliwił system eSesja, z którego Rada Miasta korzysta od sierpnia 2020 roku. Również uroczysta, urodzinowa sesja odbyła się online. Wydarzenie transmitowano z budynku Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Z. Noskowskiego w Gdyni. Na miejscu byli obecni jedynie prezydent Wojciech Szczurek oraz przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska. Radni, podobnie jak laureaci Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, uczestniczyli w sesji zdalnie.
W marcu radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o ustanowieniu roku 2021 na obszarze Gminy Miasta Gdyni Rokiem Tadeusza Wendy. Jego obchody rozpoczęły się od odsłonięcia pomnika inżyniera na ostrodze molo Rybackiego. W lipcu odbyły się huczne urodziny budowniczego Gdyni, a w październiku odsłonięto mural. Nie zabrakło spacerów szlakiem Wendy, wystaw i innych wydarzeń koordynowanych przez przewodniczącą rady miasta. Rok Wendy to także publikacje wielu artykułów, ciekawostek, wspomnień i podcastów, które zostały zgromadzone na stronie tadeuszwenda.pl.
W czerwcu sesję udało się zorganizować stacjonarnie. Rada zebrała się w audytorium Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. W tym miejscu radni spotykali się już w pierwszym roku pandemii. Rozmiary sali oraz dostepny sprzęt pozwalają bowiem przeprowadzić obrady z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa. Podczas sesji odbyła się debata nad raportem o stanie gminy, a Rada Miasta udzieliła prezydentowi Wojciechowi Szczurkowi absolutorium i wotum zaufania.
Kolejna sesja, w sierpniu 2021 roku, również odbyła się stacjonarnie. Jednak tym razem radni zasiedli w dobrze im znanym ławach, czyli w sali obrad Urzędu Miasta Gdyni. Na powrót do gmachu przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 czekano aż 18 miesięcy, a więc od początku pandemii.
Obrady w Urzędzie Miasta Gdyni kontynuowano w kolejnych miesiącach: wrześniu, październiku i listopadzie. Niestety wzrost liczby zachorowań na COVID-19 sprawił, że w grudniu Rada Miasta Gdyni była zmuszona znów spotkać się w trybie zdalnym.
2021 rok to również zmiany w składzie osobowym Rady Miasta Gdyni. W lutym po długiej chorobie odszedł od nas radny Krzysztof Chachulski. Zgodnie z przepisami prawa wyborczego na jego miejsce powołano Mirosławę Król. W myśl tych samych zapisów prawnych zostali powołani Jakub Furkal oraz Adam Skurat. Zastąpili oni odpowiednio Andrzeja Bienia i Stanisława Borskiego. Bień musiał złożyć swój mandat w związku z objęciem stanowiska komendanta Straży Miejskiej w Gdyni. Z kolei Stanisław Borski zrzekł się mandatu. Obaj radni od początku kadencji piastowali funkcję wiceprzewodniczących. W wyniku wyborów ich miejsce zajęli Elżbieta Sierżęga i Jakub Ubych.
Szczegółowe informacje o pracy Rady Miasta Gdyni (w tym odnośniki do retransmisji sesji) można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej. Poszczególne sesje są zapowiadane oraz transmitowane na żywo w serwisie Gdynia.pl oraz na portalu eSesja.tv.
Paweł Kukla
UM Gdynia