Prawdopodobnie w lipcu ponownie zobaczymy na niebie kosmiczny pociąg Elona Muska. Można go będzie obserwować prawie z każdego miejsca w Polsce. Starlink jest na tyle charakterystycznym zjawiskiem, że nawet amator nie pomyli go z czymś innym.
Starlink liczy już ponad tysiąc obiektów. Docelowo Elon Musk i SpaceX chcą umieścić na niskiej orbicie 42 tys. takich obiektów. Mają one stworzyć konstelację, której celem będzie dostarczanie internetu w regiony świata, gdzie obecnie jest to bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.
Nie tylko Ameryka tworzy systemy satelitarne. W rozwój technologii kosmicznych zaangażowane są także polskie firmy, na przykład gdyńska SpaceForest.
– Choć od pewnego czasu sznur satelitów systemu Starlink jest ciekawostką na nocnym niebie, to warto wspomnieć, że nie tylko amerykańskie firmy budują systemy satelitarne. Od czasu dołączenia Polski w 2012 roku do grona państw współpracujących z Europejską Agencji Kosmiczną, również polskie firmy mają swój udział w rozwoju technologii kosmicznych – informuje Marcin Sarnowski z firmy SpaceForest w Gdyni.
W projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdyńska firma SpaceForest zajmuje się opracowaniem i budową komponentów do takich satelitarnych systemów telekomunikacyjnych. Wysokiej jakości generatory częstotliwości, czy półprzewodnikowe wzmacniacze mocy wykorzystuje się w systemach nadawczo-odbiorczych. Urządzenia te charakteryzują się szczególnie wysoką niezawodnością, aby zapewnić odpowiednio długi czas ich użytkowania na orbicie.
– Warto wspomnieć, że nasze pierwsze generatory częstotliwości już stały się częścią systemu jednego z europejskich integratorów satelitarnych i mogą właśnie krążyć gdzieś nad naszymi głowami – dodaje Sarnowski.
Spójrz w niebo na kosmiczny pociąg
Obserwowanie kosmicznego pociągu to niezwykła okazja nie tylko dla pasjonatów astronomii, ale także dla tych, którzy na co dzień nie obserwują nieba. Do podglądania Starlinku nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego sprzętu – obiekty są widoczne gołym okiem, ale tylko przez kilka minut. Dlatego to ważne, aby znaleźć się wtedy w odpowiednim miejscu i czasie. Najlepiej wybrać taką lokalizację, gdzie jest mało miejskich świateł, które zakłócają widok nocnego nieba.
Starlink porusza się z zachodu na wschód lub z południowego zachodu – na południowy wschód. Poszczególne satelity mogą mieć różną jasność, w zależności od wysokości orbity, na jakiej się znajdują lub ich wersji sprzętowej.
Kiedy dokładnie kosmiczny pociąg Muska pojawi się w Gdyni i będzie widoczny, możemy sprawdzić na stronie internetowej nocneniebo.pl lub obserwować zaplanowaną trasę na james.darpinian.com.
Magdalena Śliżewska
Źródło: tech.wp.pl
UM Gdynia
foto: icdn2.digitaltrends.com