Wyróżnienie zostało przyznane Gdańskowi już po raz czwarty, co jest jednoznaczne z otrzymaniem tytułu Złotej Gminy. Nagrody przyznawane są na podstawie wyników badania przeprowadzanego przez Studenckie Koło Naukowe Akceleracji, działające przy Instytucie Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Tegoroczna edycja była wyjątkowa ze względu na panującą pandemię, która zdaniem zespołu badawczego, miała wplyw na wyniki badania.
Głównym celem projektu Gmina na 5! jest analiza funkcjonowania gmin w Polsce. Istotnym elementem działalności gmin jest komunikacja drogą elektroniczną pomiędzy nimi, a potencjalnymi inwestorami, przedsiębiorcami, jak również innymi interesariuszami gmin. W czasie pandemii rola tej formy kontaktu urzędów z interesantami znacząco wzrosła. Dodatkowo powstał także drugi ranking gmin uwzględniający kryteria nawiązujące do wsparcia inwestorów w czasie pandemii.
– To bardzo ważne wyróżnienie, szczególne, że ranking Gmina na 5! opracowany został na podstawie wyników przeprowadzonych badań. Zastosowana metodologia jest analogiczna jak w latach ubiegłych, więc zebrane dane mogą być porównywane i wskazywać długookresowe trendy w zmianie podejścia polskich gmin do usług świadczonych drogą cyfrową. Badanie jest dla nas cennym źródłem informacji i pomaga zidentyfikować obszary, w których działania należy usprawnić, aby jeszcze efektywniej odpowiadać na potrzeby mieszkańców — mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
Gdańsk na 5 już po raz czwarty
Badanie, na podstawie którego przyznawany jest tytuł Gmina na 5! sprawdza jakość obsługi potencjalnych inwestorów oraz przedsiębiorców przez urzędy jednostek samorządu terytorialnego. W ramach badania sprawdzana jest jakość oficjalnej witryny internetowej urzędu. Innym ważnym kryterium oceny jest sposób, w jaki urzędnicy prowadzą komunikację za pośrednictwem poczty elektronicznej w języku polskim oraz angielskim. Ta część badania oparta jest na technice „tajemniczego klienta”. Badacze wcielają się w rolę inwestora, który musi załatwić w urzędzie gminy szereg różnych formalności. Badane jednostki nie są informowane o tym, że biorą udział w badaniu. Metoda ta pozwala na usystematyzowaną analizę i obiektywną ocenę jakości obsługi interesantów.
Gdańskowi udało się zebrać w sumie 26 punktów, co pozwoliło na osiągnięcie szóstej lokaty w klasyfikacji ogólnej.
Gdańsk na 5, w dodatku złoty
Gdańsk, podobnie jak w ubiegłym roku został również wyróżniony tytułem Złota Gmina na 5!. Tytuł ten przyznawany jest jednostkom, które co najmniej trzy razy z rzędu znajdą się wśród laureatów konkursu Gmina na 5! Trzykrotne zdobycie tego tytułu świadczy o ciągłości w profesjonalnym podejściu do obsługi inwestora i stanowi największe wyróżnienie w ramach przeprowadzanego badania. Gdańsk jest jedną z 11 gmin, której przypadł tytuł Złotej Gminy na 5!
Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku