Bezpłatne przejazdy dla młodzieży

Uczniowie olsztyńskich szkół ponadpodstawowych będą podróżować komunikacją zbiorową bez opłat. Radni zdecydowali o wprowadzeniu takiego rozwiązania podczas środowej (29 maja) sesji.

Pierwszy krok został podjęty przed pięcioma laty. Wówczas możliwość bezpłatnych przejazdów uzyskały dzieci i młodzież z podstawówek. Od 1 września identyczne uprawnienia zyskają kolejni uczniowie.

– Teraz zostało wykonane następne posunięcie – mówi prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk. – Kolejne osoby mogą podróżować miejskim transportem bez dodatkowych opłat. Dzięki temu promujemy komunikację zbiorową, co powinno przełożyć się na ograniczenie transportu indywidualnego na ulicach naszego miasta.

Teraz z bezpłatnych przejazdów będą korzystać uczniowie olsztyńskich szkół ponadpodstawowych, lecz nie dłużej niż do ukończenia 19. roku życia. Co ważne – ich rodzice lub opiekunowie prawni muszą mieszkać na terenie naszego miasta i rozliczać się z podatku dochodowego od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Olsztynie.

– W poprzednim roku z takich przejazdów mogło korzystać ok. 8,9 tys. osób – informuje dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, Marcin Szwarc. – Szacujemy, że po modyfikacji przepisów, ta liczba wzrośnie o ok. 1/3.

Według wyliczeń ZDZiT wprowadzenie nowych uprawnień to roczny koszt ok. 1,4 mln złotych.

UM Olsztyn

Poprzedni artykułZUS wypłaca 800 plus na nowy okres świadczeniowy
Następny artykułDotacje na zabytki podzielone
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze