99 lat temu Gdynia uzyskała prawa miejskie. Świętowaniu urodzin miasta zawsze towarzyszą odniesienia do historii i tradycji. Główne uroczystości rocznicowe odbyły się tradycyjnie 10 lutego pod pomnikiem Polski Morskiej.
Urodziny naszego miasta to okazja, aby dowiedzieć się więcej o historii Gdyni, jej budowniczych, a także o fenomenie budowy okna na świat II RP. Wszystko podczas miejskich uroczystości.
Świętowanie rozpoczęło się w miniony weekend. Oficjalne uroczystości zainaugurowała msza święta w intencji miasta, która odbyła się 9 lutego w sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy parafii pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.
Natomiast główną część uroczystości z okazji 99. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich zorganizowano 10 lutego pod pomnikiem Polski Morskiej. Wzięli w nich udział m.in. parlamentarzyści, gdyńscy i pomorscy samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej RP, służb mundurowych, uczniowie gdyńskich szkół oraz mieszkańcy.
Najpierw uczestnicy odśpiewali hymn narodowy, a potem okolicznościowe przemówienia wygłosili: Emil Rojek – wicewojewoda pomorski oraz Aleksandra Kosiorek – prezydent Gdyni. Odczytano także listy od Szymona Hołowni – marszałka Sejmu RP oraz Mieczysława Struka – marszałka województwa pomorskiego.
Gdynia to wybór wielu – tych, którzy ją budowali, i tych, którzy przybywali, by ją rozwijać. To wspólna opowieść, która wypełnia nas dumą. To miasto, które angażuje i zawsze jest w naszych sercach. Gdynię tworzą i kreują nie tylko władze, ale przede wszystkim mieszkańcy naszego miasta. Zachowując swoją lokalność i dobrze rozumianą odrębność, Gdynia ma ogromne znaczenie dla Polski dzięki swojemu strategicznemu położeniu. Każdy z tych elementów kształtuje dzisiaj naszą tożsamość. Stojąc pod pomnikiem Polski Morskiej, pragnę wyrazić podziękowanie i uznanie dla wszystkich, dzięki którym możemy żyć w tym mieście, cieszyć się jego historią, tożsamością i aspiracjami. Z wdzięcznością i nadzieją spoglądam w przyszłość i w imieniu własnym oraz wszystkich mieszkańców życzę wszystkiego dobrego z okazji urodzin – powiedziała Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.
Mieszkańcy i wszyscy ci, którzy przybywali na Pomorze z Kaszub i z całej Polski, którzy włączyli się w budowę wielkiego projektu, jakim było stworzenie największego, najbardziej nowoczesnego portu na Bałtyku. Portu, który otworzy Polskę na świat i swobodny handel międzynarodowy, i który pozwoli temu Państwu oddychać pełną piersią. Gdynianie wykazali się wielką determinację w tym procesie. Talent, siła, współpraca i duma z tego miasta stoją u podstaw tego sukcesu. Dziękuję Wam za tę determinację, za tę pracę i chcę powiedzieć, że Gdynia ma trwałe miejsce w sercach wszystkich mieszkańców Pomorza – dodał Emil Rojek, wicewojewoda pomorski.
Następnie złożono wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem.
Uroczystości zakończyła defilada w wykonaniu kompanii honorowej z Komendy Portu Wojennego Gdynia i Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Magdalena Czernek
fot. Michał Puszczewicz
UM Gdynia