W Gdyni szczególnie dbamy o zdrowie psychiczne mam maluchów, ale również pań, które dopiero są w ciąży. W przypadku podejrzenia depresji każda z tych gdynianek ma zapewnioną specjalistyczną pomoc. Warto o tym przypomnieć w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego.
Samorząd gdyński finansuje działania na rzecz mam i kobiet w ciąży prowadzone przez Centrum Medycy w Sercu Gdyni pod nazwą „WSercu Gdyni serce mamy”. Skupiają się one na wczesnym wykrywaniu depresji poporodowej wśród mieszkanek Gdyni. Prowadzone są: badania przesiewowe wszystkich kobiet w ciąży i świeżo upieczonych mam, wsparcie psychoterapeutyczne dla kobiet, które są zagrożone wystąpieniem depresji poporodowej, a także szkolenia dla personelu medycznego.
Dlaczego to takie ważne?
Depresja poporodowa jest niezwykle istotnym tematem, niestety często lekceważonym – mówi Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia. – Zdarza się, że kobiety nie sięgają po pomoc, gdyż nie zdają sobie sprawy, że jest ona dostępna. Panuje przekonanie, że jako matki powinny być zawsze szczęśliwe i uśmiechnięte. Jednak rzeczywistość nie zawsze jest taka. Mam nadzieję, że dzięki programowi, kobiety nie tylko otrzymają wsparcie i pomoc psychologiczną, ale również zwiększy się zrozumienie społeczne problemu depresji poporodowej.
W ramach działań, już od 2 lat w Gdyni trwają badania przesiewowe mające na celu wykrycie podwyższonego ryzyka wystąpienia depresji okołoporodowej. W badaniach, realizowanych przez przeszkolony personel medyczny, wykorzystywany jest standaryzowany kwestionariusz Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej ESDP. Dla kobiet z wykrytym podwyższonym ryzykiem wystąpienia depresji prowadozne są sesje psychologiczne. Jeśli istnieje potrzeba, również szybka pomoc lekarza psychiatry.
Depresja poporodowa pojawia się zazwyczaj w ciągu 12 miesięcy od porodu. Wyniki badań pokazują, że doświadcza jej co dziesiąta kobieta w okresie okołoporodowym – mówi dr Marta Kutniewska-Kubik z Centrum Medycy w sercu Gdyni, które w naszym mieście odpowiedzialne jest za realizację programu. – Nieleczona depresja może zagrażać życiu mamy. Choroba matki ma również bardzo poważny wpływ na znajdujące się pod jej opieką dziecko. Reagując odpowiednio wcześnie, możemy uratować oboje. Zachęcamy mamy i panie w ciąży do odwiedzenia naszej strony i wykonania ankiety pod kątem zagożenia depresją, zachęcamy również lekarzy do kierowania do naszego Centrum pacjentek, u których podejrzewają możliwość wystąpienia depresji.
Gdynia jest jednym z nielicznych miast w Polsce, w którym kobiety w ciąży oraz mamy objęte są bezpłatną opieką specjalistyczną w zakresie przeciwdziałania depresji a w przypadku jej stwierdzenia również leczeniem.
Bezpłatne konsultacje z psychologiem oraz sesje psychoterapeutyczne realizowane są w Centrum Medycy w Sercu Gdyni, przy ul. Generała Józefa Bema 5.
Kobiety mogą zarejestrować się na wizytę mailowo: rejestracja@wsercugdyni.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu 666 29 29 28, w godz. 9:00-20:00 w dni powszednie.
Więcej o programie na stronie Gdyńskiego Centrum Zdrowia.
Aneta Marczak
fot. Filip Śmigielski
UM Gdynia