Gdańsk uzyskał najlepsze noty w odbywającym się co 2 lata Badaniu Klimatu Rowerowego. Wynik cieszy tym bardziej, że nasze miasto zostało też liderem frekwencji. Tym samym, Gdańsk potwierdził swój prymat w gronie najbardziej rowerowych miast w Polsce.

– Sukces w tegorocznej edycji Badania Klimatu Rowerowego jest dla nas szczególnie ważny w kontekście przygotowań do światowego kongresu rowerowego Velo-city 2025, który odbędzie się właśnie w Gdańsku – podkreśla Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. – Bardzo nam zależy, aby poznać opinię mieszkańców, którzy korzystają z rowerów zarówno na co dzień, jak i rekreacyjnie. Ta perspektywa dostarcza nam wielu cennych informacji, dzięki którym wiemy, jak rozwijać politykę rowerową. Z dużą satysfakcją przyjęliśmy wiadomość o tym, że nasze miasto uzyskało w badaniu tak znakomitą frekwencję. To sprawia, że wyniki są miarodajne i mogą stanowić dla nas ważny punkt odniesienia – dodaje Piotr Kryszewski.

Gdańsk znowu najlepszy

W kategorii miejscowości powyżej 200 tys. mieszkańców najlepszy wynik uzyskał Gdańsk. Tym samym, w tworzonym na podstawie badania Rankingu Miast i Gmin Przyjaznych Rowerzystom stolica Pomorza zajęła 1 miejsce. Na dalszych pozycjach znalazły się Poznań i Kraków. Warto podkreślić, że w poprzedniej, przeprowadzonej w 2020 roku edycji badania nasze miasto również wygrało, wyprzedzając takie metropolie jak Białystok, Kraków czy Poznań. Gdańsk nie miał sobie równych również, jeżeli chodzi o frekwencję w grupie powyżej 200 tys. mieszkańców. Liczba prawidłowo wypełnionych ankiet to ponad 2,5 tys. Współczynnik wskazujący liczbę osób biorących udział w badaniu na każde 1000 mieszkańców wyniósł u nas aż 5,22. To zdecydowanie więcej niż w 2020 roku, kiedy ten wynik kształtował się na poziomie 1,56.

Warto podkreślić, że w skali całego kraju liczba respondentów wyniosła 13 320 osób. To 37% respondentów więcej względem badań w 2020 roku.

Na czym polega badanie?   

Badania Klimatu Rowerowego są realizowane w Polsce przez stowarzyszenie samorządowe Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA). Badania przeprowadzane są według sprawdzonej i rozwijanej od 1998 roku metodologii Fahrradklima-Test. Według niej, w 2018 roku przebadano blisko 700 europejskich miast. Dzięki badaniom klimatu rowerowego uzyskiwane są dane w postaci subiektywnych opinii osób korzystających z roweru. Ogólnopolskie badania przeprowadzane są w cyklu dwuletnim od 2020 roku. Narzędziem badania jest kwestionariusz ankietowy w wersji online. Zawiera on 27 podstawowych pytań podzielonych na 5 obszarów tematycznych, a także pytania dodatkowe i metryczkowe. Kwestionariusz jest wypełniany przez respondentów anonimowo, a system posiada zabezpieczenia przeciwko wielokrotnemu wypełnianiu ankiet. W celu porównania wyników z miastami europejskimi, przyjęta skala ocen zakłada, że 1 jest oceną najwyższą, a 6 najniższą. Wyniki badań tworzą Ranking Miast i Gmin Przyjaznych Rowerzystom.

Obszary tematyczne

  • Wartościowanie korzystania z rowerów
  • Bezpieczeństwo osób korzystających z rowerów
  • Rower i klimat ruchu drogowego
  • Komfort jazdy rowerem
  • Infrastruktura i sieć udogodnień do jazdy rowerem

Cenne źródło informacji

Chęć udziału miasta lub gminy w badaniach zgłaszają samorządy, które dystrybuują informację o przeprowadzaniu badania wśród swoich mieszkańców. Udział samorządów w badaniach jest bezpłatny. Użytkownicy rowerów jako eksperci w zakresie codziennych podróży oceniają swoje lokalne środowisko rowerowe. W badaniu może wziąć udział każdy, niezależnie od tego, jak często korzysta z roweru. Wyniki przedstawiane są w czterech grupach w zależności od liczby mieszkańców miasta lub gminy. Każdy samorząd otrzymuje indywidualny raport z badania, jeśli spełnił minimalny próg liczby wypełnionych ankiet.

Wyniki badań nakreślają wielowymiarowy obraz sytuacji osób korzystających z rowerów w poszczególnych miastach i gminach Polski. Umożliwia to wsparcie argumentów na rzecz poprawy warunków jazdy rowerem i jakości przestrzeni publicznych. Badania Klimatu Rowerowego  są próbą zebrania opinii o jakości korzystania z roweru w polskich miastach i gminach. Ich wyniki tworzą Ranking Miast i Gmin Przyjaznych Rowerzystom.

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku


Poprzedni artykułMamie. Koncert z okazji Dnia Matki
Następny artykuł„Bajka o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi” ‒ ostatnia premiera sezonu #podróżemałeiduże w Teatrze Miniatura
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze