sobota, 13 lipca, 2024
ArchiwumArchiwum ElblągMade in China... znaczy z rozmachem

Made in China… znaczy z rozmachem

Po bardzo efektywnym udziale w Międzynarodowej Konferencji Miast Partnerskich w Nanning, delegacja elbląska gościła w Laibin, z którym nasze miasto podpisało w 2011 roku deklarację o współpracy.
Elbląska delegacja bardzo intensywnie zaplanowała czas pobytu w Laibin. Odwiedziła kilka chińskich zakładów pracy, spotkała się z przedstawicielami biznesu oraz z firmami i instytucjami związanymi z rozbudową miasta. Prezydenci Elbląga i Laibin odświeżyli również partnerskie relacje, podpisaniem memorandum współpracy miast partnerskich.
Jak powstaje miasto…
Laibin to bardzo prężny ośrodek przemysłowy w południowo-zachodnich Chinach. Niespełna dziesięć lat temu liczył zaledwie 59 tysięcy mieszkańców, dzisiaj ma ich… 2,5 miliona.
– Mieliśmy okazję przyjrzeć się, jak buduje się – praktycznie od podstaw – duże miasto – mówi wiceprezydent Elbląga Adam Witek. – Proces miastotwórczy w Chinach jest dużo prostszy niż w Polsce, niemniej podejście do wielu problemów – np. komunikacyjnych czy transportowych warte jest przemyślenia i być może zastosowania u nas – dodaje Adam Witek Wiceprezydent Elbląga.
Spotkanie w Biurze Urbanistycznym było praktycznie niemożliwą w Europie okazją do przyjrzenia się, jak tworzy się od podstaw strukturę kilkumilionowego miasta. – Wbrew dość rozpowszechnionemu w Polsce przekonaniu o bardzo niskich standardach mieszkaniowych, w projektowanych od podstaw nowych dzielnicach przewiduje się strefy rekreacyjne, obszary ekologiczne, rozbudowane funkcje architektury użyteczności społecznej – mówi Grzegorz Nowaczyk Prezydent Elbląga.
Szokująca jest skala przedsięwzięć inwestycyjnych. Firma Guagxi ChangLin Industrial Development co. Ltd., buduje w systemie deweloperskim jedną z przyszłych dzielnic miasta. Będzie w niej mieszkało… 20 tysięcy osób. – To właściwie całe miasto wielkości np. Braniewa rozłożone na obszarze 500 ha. Zaplanowano w nim dzielnice willowe, ale też 30. piętrowe wieżowce, szybką kolej i 2,5 km „rzekę” umożliwiającą uprawianie sportów wodnych z żeglarstwem włącznie. Znajdzie się tam też park rozrywki stylizowany na czasach prehistorycznych –  wylicza Adam Witek.
– Rozmach inwestycyjny jest wręcz niewyobrażalny. Gdy widzi się makietę budowanego niczym w symulacji komputerowej miasta i „dotyka się” tejże budowy stojąc obok żurawi stawiających mury nowych, 30. piętrowych wieżowców – to po prostu zapiera dech w piersiach. A w Laibin jednocześnie realizowanych jest ok. 20 takich budynków. W ciągu kilku lat znajdzie w nich miejsca zamieszkania prawie pół miliona osób – dodaje przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Wcisła.
O wspólnych biznesach…
– Jednym z najważniejszych celów, który sobie założyliśmy, były rozmowy z przedsiębiorcami chińskimi, zainteresowanymi ekspansją na rynki unijne. Na spotkanie z naszą delegacją przybyła liczna grupa reprezentująca izby gospodarcze, duże zakłady produkcyjne i handlowe – mówi prezydent Grzegorz Nowaczyk.
Grzegorz Nowaczyk przedstawił potencjał naszego miasta, kierunki rozwoju i powiązania z innymi ośrodkami Polski i Europy. – Z racji położenia możemy być dla przedsiębiorców chińskich „bramą do Unii Europejskiej” – mówił prezydent Elbląga. Przedsiębiorcy mimo obszernych informacji pytali o wiele wskaźników, które ukazałyby pełniejszy obraz miasta, np. liczbę nowych podmiotów gospodarczych powstających w Elblągu, szkolnictwo, hotele i wiele innych  rozmowy trwały kilka godzin.
– W różny sposób możemy oceniać ekspansjonizm chińskiej gospodarki, nie możemy jednak odwracać się od ogólnoeuropejskich trendów. Dzisiaj europejska gospodarka jest otwarta dla zewnętrznego kapitału i przedsiębiorczości. Rzeczywiste pytanie dotyczy tylko tego, kto będzie partycypował we współpracy z Chinami – oceniał Jerzy Wcisła.
– Interesująca dla drugiej strony jest „świeża” informacja o gwarancjach banku chińskiego wartości miliarda dolarów dla inwestycji realizowanych w Polsce. To zdecydowanie ułatwi decyzje inwestycyjne, szczególnie z tych trudnych dla finansów europejskich czasach – mówił Witold Strzelec, doradca finansowy prezydenta Elbląga.
– Jesteśmy dobrym miejscem dla inwestycji chińskich. Wskazaliśmy obszary, w których naszym zdaniem takie inwestycje są możliwe. Ale też wskazaliśmy nasz potencjał i możliwości jego wykorzystania na rynku chińskim. Jestem przekonany, że komunikacja z Chinami może być dwukierunkowa – podsumował Grzegorz Nowaczyk Prezydent Elbląga.

relacja: Anita Pawlak kierownik Biura Obsługi Inwestorów

Najnowsze artykuły

0
Chcieli byśmy poznać Twoje zdanie. Skomentujx